Odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu włodawskiego
Odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu włodawskiego
Rozporządzenie nr 2/2024 Powiatowego Lekarza Weterynarii we Włodawie z dnia 8 kwietnia 2024 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na terenie powiatu włodawskiego
Wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie - 2024
Informuję, że w dniach od 8 do 12 kwietnia 2024 r.* na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Ubój gospodarczy na terenie powiatu włodawskiego.
Przy uboju świń, badanie przedubojowę i poubojowe w tym badanie mięsa na obecność włośni (oraz próbek mięsa od dzików) wykonuje - Pracownia wytrawiania, Gabinet Weterynaryjny, ul. Pocztowa 8, 22-234 Urszulin, telefon 501560227, lek. wet. Grzegorz Jaśkiewicz.
Ogłoszenie w sprawie wyznaczenia do wykonywania czynności urzędowych na rok 2024 na terenie powiatu włodawskiego
Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włodawie informuje, iż z przyczyn finansowych i organizacyjnych w 2024 roku nie będzie w stanie wykonać niektórych ustawowych zadań Inspekcji Weterynaryjnej. W związku z powyższym może wyznaczyć na czas określony lekarzy weterynarii niebędących pracownikami Inspekcji do wykonywania niektórych czynności urzędowych oraz osoby wykonujące czynności pomocnicze zgodnie z art. 16 ustawy Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2629 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 lipca 2022 r. w sprawie zakresu czynności o charakterze pomocniczym wykonywanych przez osoby niebędące pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej oraz kwalifikacji tych osób (Dz. U. poz. 1662).
Szczepienie lisów od 21 do 31 października 2023 r.
Jesienna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie - 2023
Informuję, że w dniach od 11 do 13 września 2023 r.* na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
- Szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz rozkładana ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej
- Dawkę szczepionki stanowi blister z płynem, zatopiony w przynęcie o intensywnym zapachu, wielkości około 3 cm
- Nie wolno dotykać szczepionki
- Jeśli szczepionka dostanie się do ust, oczu, nosa, lub skaleczenia skóry należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem
- Ręce lub inne nie zakryte części ciała, które miały kontakt ze szczepionką, należy natychmiast dokładnie umyć wodą z mydłem
- Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić lekarzowi weterynarii
- Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki nie należy puszczać wolno psów i kotów, aby nie dostały się do miejsc, gdzie wyłożono szczepionkę
Zapobieganie obcinaniu ogonków u prosiąt
Główny Lekarz Weterynarii opublikował materiały dotyczace zagrożenia wystapienia obgryzania ogonów u świń- do pobrania.
Uwaga ASF
Komunikat III GLW w sprawie choroby kotów
Główny Lekarz Weterynarii informuje, że:
Dostępne są wyniki kolejnych przebadanych próbek pobranych od kotów z Lublina oraz Poznania.
Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew.
W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie Rady Sanitarno-Epizootycznej, podczas którego omówiono plan dalszego postępowania.
Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.
Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń.
Analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:
Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).
Wszelkie nowe wytyczne jak i komunikaty w sprawie będą regularnie publikowane na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii, w celu zapewnienia Państwu bieżących informacji.
Komunikat IV GLW w sprawie choroby kotów
W nawiązaniu do komunikatu z dnia 26 czerwca br. Główny Lekarz Weterynarii informuje, że do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach do dnia dzisiejszego do godz. 15.00 wpłynęło ogółem 33 próbki pochodzące od kotów z Gdańska, Gdyni, Poznania, Lublina, Pruszcza Gdańskiego, Nowego Dworu Mazowieckiego, Bydgoszczy, Wrocławia i okolic Zamościa.
Wyniki dodatnie uzyskano w 15 z 19 już przebadanych próbek. Wszystkie wyniki dodatnie wskazują na materiał genetyczny wirusa grypy H5N1 i pochodzą z Gdańska, Gdyni, Pruszcza Gdańskiego, Lublina, Bydgoszczy i Poznania.
Dodatkowo, w jednej ze zbadanych próbek przez zespół naukowców z wydziału medycyny weterynaryjnej SGGW, pochodzącej z Warszawy, stwierdzono wynik dodatni w kierunku grypy H5N1, co oznacza 16 potwierdzonych ognisk w kraju.
Wszelkie nowe wytyczne jak i komunikaty w sprawie będą regularnie publikowane na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii, w celu zapewnienia Państwu bieżących informacji.
Polska wieś to przyszłość
WIOSENNA AKCJA SZCZEPIEŃ LISÓW PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE 2023
Informuję, że w dniach od 27 do 29 marca 2023 r.* na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.